AlfaBetaGama
Bok! Da bi mogao pristupiti sadržaju foruma moraš se prijaviti ili registrirati Smile


AlfaBetaGama
Bok! Da bi mogao pristupiti sadržaju foruma moraš se prijaviti ili registrirati Smile

AlfaBetaGama
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AlfaBetaGama Login


OBAVIJEST: Da biste mogli sudjelovati u raspravama, te otvarati nove teme, prvi post napišite OVDJE

François Viete

25042008
François Viete

François Viète (1540. - 1603.)

François Viete 382px-Francois_Viete


Francuski matematičar François Viète ostavio je dubokog traga u matematici koncem 16. stoljeća u vrijeme kad su europski matematičari već usvojili matematička dostignuća starih kultura (kineske, babilonske, egipatske, grčke, indijske, arapske), te započeli s novim otkrićima. Smatraju ga ocem algebre jer je prvi počeo označavati koeficijente algebarskih jednadžbi slovima (općim brojevima) i računati s njima. Do tada su matematičari razmatrali samo konkretne jednadžbe (na primjer, 3x^2 - 5x - 6 = 0, dok je ax^2 + bx + c = 0 opća kvadratna jednaadžba). Istina, François Viète nije zapisivao onako kao što je to danas uobičajeno, ali se sadašnji zapis ubrzo razvio iz njegova. Forumle koje povezuju rješenja algebarske jednadžbe s njenim koeficijentima nose ime Vièteove formule jer ih je on otkrio. Osim algebrom i njezinom primjenom u geometriji, bavi se i trigonometrijom. Nije bio profesionalni matematičar već pravnik, a za potrebe francuske vojske i diplomacije uspješno se bavio dešifriranjem i kriptografijom.


Ivica Gusić, Zagreb
MFL

Comments

Gino
evo jos nesto o Viète-ovi formulamaFrançois Viete Vietov11
te su mi formule pre jake
gego
A gdje je Gauss?
evomene
da, mogao bi njega stavit
AlfaBetaGama
gego je napisao/la:
A gdje je Gauss?

bit će...
AlfaBetaGama
Nomen Nescio
Samo 5 mjeseci zakašnjenja?

Boy, što si dobar! Smile
Gino
kako se ono kaze... bolje ikad nego nikad
Nomen Nescio
A jel može nešto i o Tomu Lehreru?
Gino
mislim da ti znas o njemu vise nego svi mi, svakako zanimljiv odabir,
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.