AlfaBetaGama
Bok! Da bi mogao pristupiti sadržaju foruma moraš se prijaviti ili registrirati Smile


AlfaBetaGama
Bok! Da bi mogao pristupiti sadržaju foruma moraš se prijaviti ili registrirati Smile

AlfaBetaGama
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AlfaBetaGama Login


OBAVIJEST: Da biste mogli sudjelovati u raspravama, te otvarati nove teme, prvi post napišite OVDJE

Rene Descartes

13042008
Rene Descartes

Rene Descartes ( 1596. - 1650.)

Rene Descartes 200px-Frans_Hals_-_Portret_van_Ren%C3%A9_Descartes


Najvažnije matematičko otkriće prve polovine 17. stoljeća, a ujedno i jedna od najvećih matematičkih ideja, je ona o koordinatama i koordinatnom sustavu. Tu je ideju prvi jasno izložio i razradio francuski matematičar Rene Descartes poznat po latiniziranom imenu Cartezius ( nezavisno od njega do toga je došao i Pierre Fermat. 1601. - 1665.). Koordinatni je sustav povezao geometriju i algebru ( tako je nastala matematička disciplina analitička geometrija). Rene Descartes je smatrao da se svaki matematički problem može zapisati jednadžbama, a potom rješiti algebarskim metodama. Iako se pokazalo da je ta ideja neostvariva, ona je snažno utjecala na budući razvoj matematike. Rene Descartes je prvi počeo zapisivati jednadžbe na način kako ih danas zapisujemo. Imao je jasnu predodžbu o promjenjivoj veličini ( ako je f funkcija, onda je x u izrazu f(x) nezavisna varijabla ili argument, a y = f(x) je zavisna varijabla koja preko f ovisi o x. Svojim idejama Rene Descartes je utjecao i na druge znanosti, naročito na filozofiju ( on je osnivač racionalizma - filozofskog pravca).


Ivica Gusić, Zagreb
MFL


Zadnja promjena: Luka; 25/4/2008, 19:44; ukupno mijenjano 1 put.

Comments

Gino
kako to da pises bas o descartesu
AlfaBetaGama
pa eto, naišao sam na jedan članak o njemu, pa sam ga ovdje napisao, bit će i o drugima riječ...
Katja
sto se tice njegovog utjecaja na filozofiju, sto kazete na onu njegovu "Mislim, dakle jesam"
Gino
Katja je napisao/la:
sto kazete na onu njegovu "Mislim, dakle jesam"
sta to je on rekao....
... zanimljivo.... al netocno....bit ce mi draze ako se samnom ne slazete.... evo primjera:
mislim(da sam najpametnija osoba na svijetu), dakle jesam(najpametnija osoba na svijetu)
msantl
Very Happy , on je to vlajda ovako smislim : mislim dakle postojim (a ne da ono sto mislis da jesi)
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.